• YARIM ALTIN
  7.013,00
  % 1,21
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3562
  % 0,38
 • € EURO
  33,9413
  % 0,19
 • £ POUND
  39,6190
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,3549
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3428
  % 0,44
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.157,37
  % -0,40

Borsada Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır

Borsada Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır

Borsada kaldıraçlı işlem nasıl yapılır? Sorusu merak edilen ekonomi terimlerinden biridir. Kaldıraç işlemi daha az sermaye ile daha büyük işler yapmak isteyen yatırımcılara imkan sağlayan bir işlemdir. Belirli bir oranı bulunur ve bu oran çerçevesinde kaldıraç işlemi gerçekleştirilir. Yatırımcılara belirli avantajlar sağlar. Peki borsada kaldıraçlı işlem nasıl yapılır? İnceleyelim.

Kaldıraç Ne Demektir?

Kaldıraç terimi, finans piyasasında yatırımcıların daha fazla yer almasını sağlayan bir işlemdir. Yatırımcılar daha etkin rol oynar ve daha az sermaye ayırarak daha büyük işler yapabilirler. Belirli bir oran ile yapılan bu kaldıraç işleminin oranları ülkeden ülkeye göre değişim gösterir. Türkiye’de yapılan kaldıraç işleminin oranı en fazla 1:10 olacak şekilde ayarlanmış ve Sermaye Piyasası Kanunu’nda da bu şekilde kabul edilmiştir. Kaldıraç oranı belirlenirken, borcun sermayeye oranına dikkat edilir. Yani ana sermaye risk tutarına bölünerek hesaplanabilir.

Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraçlı işlem yapmak isteyen kullanıcıların borsada sanal cüzdana sahip olmaları gerekir. Sahip olduğunuz sanal cüzdana gerçek para birimleri ile de yükleme yapabilir ve kaldıraçlı işlem yapmak istediğiniz kripto para türünü seçmeniz gerekir. Belirlenen kaldıraç oranını seçerek BUY ya da SELL kısımlarına tıklamanız gerekir. Ardından sisteme emir girilir ve kaldıraç işlemi gerçekleştirilir. Ancak kaldıraç işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kaldıraçlı işlem yapacağınız kripto paranın yükselme olasılığı varsa, kaldıraçlı işlemi yaparken BUY kısmına tıklanması gerekir. Kaldıraçlı işlem yapacağınız kripto paranın düşme ihtimali bulunuyorsa SELL kısmına tıklamanız gerekir. Kayıtlı olduğunuz kripto para borsası, siz kaldıraçlı işlem yaparken sizden belirli bir komisyon keser. Kaldıraçlı işlem oldukça riskli bir işlemdir. Bu işlemi yaparken kullanıcılar kâr edebilirken büyük miktarda zarar da edebilirler.  Borsada kaldıraçlı işlem nasıl yapılır? Sorusunun cevabı bu şekilde yer alır.

Kaldıraçlı İşlemin Avantajı Nedir?

Borsada kaldıraçlı işlem yaparken zarar edebilme riskiniz bulunsa da bu işlemin birkaç avantajı da bulunur. Kaldıraçlı işlemin avantajları şu şekildedir:

 • Düşük bir sermaye ile yaptığınız yatırımdan büyük oranda kâr elde edebilirsiniz.
 • Yatırımınızın değerini artırır ve yüksek değerler kazanırsınız.
 • Fiziksel satın alımlarınıza oranla daha yüksek pozisyonlarda işlem yapabilirsiniz. Kısacası fiziksel olarak sattıklarınızla elde ettiklerinizden çok daha fazla kazanç elde edersiniz.
 • Diğer enstrümanlara yatırım yapabilir ve bunlar sayesinde sermayenizi artırabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kaldıraçlı işlem yaparken yüksek miktarlarda para kazanabilseniz de oldukça fazla para kaybederek zarara uğrayabilmeniz de olasıdır. Bu nedenle kaldıraçlı işlem yaparken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Kaldıraçlı işlem sırasında dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 1. Piyasaya hakim olmalı ve eksik bilgilerinizi tamamlamalısınız. Güncel verileri takip etmeli, somut verilerle hareket etmeli ve mantıklı olmalısınız.
 2. Analizlerinize ne kadar güvenirseniz güvenin gözden kaçırılan bir nokta planlarınızı bozabilir. Bu nedenle deneyimli olun ve her zaman yedek planınız olsun.
 3. Türkiye’de kaldıraçlı işlem oranı 1:10 olarak yer alır. Siz kaldıraçlı işlem yaparken ne kadar yüksek oran seçerseniz o kadar yüksek oranda risk almış da olursunuz. Bu yüzden kademe kademe ilerlemelisiniz. Tek seferde yüksek miktarda kazanmak yerinde adım adım ilerlemeli ve daha az risk almalısınız.
 4. Kaldıraçlı işlemler yalnızca Sermaye Piyasası Kanunu tarafından gerekli belgeleri olan firmalar ile yapılabilir. Çalışacağınız firmayı seçerken bu belgenin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Her zaman yasal firmalarla iş yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Kaldıraçlı işlemin ne olduğundan ve borsada kaldıraçlı işlem nasıl yapılır? Sorusundan bahsettik.