• YARIM ALTIN
  8.504,00
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5114
  % 0,19
 • € EURO
  34,7589
  % 0,05
 • £ POUND
  40,6236
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4960
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,3465
  % 0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

Elon Musk Kimdir

Elon Musk Kimdir

Günümüz zenginlerinden biri olan, girişimci ve hayırseverliği ile bilinen Elon Musk tam adı ile Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971 tarihinde doğmuş Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, yaratıcı, yatırımcı ve girişimci olarak bilinmektedir.

2019 senesinde net olarak 44.2 milyar doların üstünde bir paraya sahip olan Elon Musk, Musk Pretoria’da Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Henüz küçük yaşlarda Elon Musk, 12 yaşındayken kendi yazdığı bir uzay oyununu (Blastar) yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını gerçekleştirmiştir.

Bu zengin hayatı süren ve bir çok girişimleri olmasına rağmen iflasın eşiğinden kaç kere dönmüş olan Elon Musk‘ın hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri ülkeleri üzerinde vatandaşlıkları vardır. Elon Reeve Musk SpaceX‘in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (orijinali X.com) kurucu ortaklarından biridir.

Elon Musk’ın en çok ilgi alanları arasında internet, temiz enerji ve uzay bilimi yer alıyor. 1995 yılından günümüze kadar bir çok yatırım, vakıf ve hayırseverliği ile bilinen Elon Musk, Bir çok okul ve üniversite, daha doğrusu eğitim hayatını doktora hariç tamamladıktan sonra Elon, kendi kendine yazılım programlamaya başlayıp kodlamayı öğrendi. Elon; Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilham ile bir çok yeniliğe imza atmak istemiş ve bir çoğunu da gerçekleştirmiş girişimcilerden birisidir de diyebiliriz.

Elon Musk Projeleri

Paypal

İnternette hızla büyümesinin nedenlerinden olan Paypal çabuk büyümesi sayesinde Elon’a büyük bir servet kattı. 1999 Yılında x.com’un ortak kuruculuğunu yapan Elon, sonraki yıl ise X.com bir yüzde 50 + 50 birleşmesiyle X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturmuş oldu. Birleşen bu şirketler ilk olarak şirket adı olarak X.com’u tercih etmişlerdi, lakin Şubat 2001’de isimlerini değiştirip PayPal Inc. ünvanını aldılar.

Sonrasında Ekim 2002’de, PayPal eBay aracılığı ile $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en yüksek hissedarı Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahip olduğunu sizlere bildirmek isteriz.

SpaceX

Elon Musk 2002’de de tabiri caizse durmadı ve üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kurmuş oldu. SpaceX nedir dediğinizi duyar gibi oldum, SpaceX roket fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirket. Bu şirket’in ilk icraatleri ise Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri olmak üzere ilk uzay aracı ise Dragon olmuştur.

Elon’a göre uzay keşfi insanlığın bilincini genişletmek, büyük bir adıımdır. Elon Musk felsefesine göre birden fazla gezegen insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabilirdi. Musk’ın uzay konusunda bir diğer amacı ise uçuşların maliyetini onda birine indirmek olmuştur. Buarada hatırlatmak isteriz ki; Spacex 100 milyon dolar ile kuruldu ve kaliforniya merkezli olan şirketin Ceo ve Cto su halen Elon Musk’dır.

25 Mayıs 2012 yılında SpaceX’in Dragon’u Uluslararası Uzay İstasyonu’na girmiş ve SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ilk şirket olarak tarihe geçmiştir.

Tesla Motors

Özellikle son zamanlarda adından sıkça bahsettiren yatırımlardan birisi Tesla Motors. Elon Musk Tela’nın ortak kurucusu ve tabiki ürün tasarımı CEO sudur. Elon’un elektronik araçlara olan duyarlılığı eski zamanlara dayanmaktadır, öyle ki şirketi kurmadan önce en çok istediği girişimlerden öncelikli olarak gelir. Musk önce işe CEO olarak Martin Eberhard aldı, lakin tün birikimini yatıran Elon 2008 deki krizde Tesla daki zorunlu işten çıkarmaları yüzünden Elon Musk CEO luk görevini üstlenmek zorunda kaldı.

Tesla ilk olarak spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede 2500 adet satıma ulaştı. Tesla Motors ilk sedan arabasını ise Model S i 22 haziran 2012’de teslim etti. Model x üretimi, Minivan modellerini ise x9 ile 2012’de duyurdu. Mercedes ve Toyota’nın da elekrikli araçlarının parçalarını satan ve yatırımlarından faydalanan Elon bünyesine büyük olanaklar kattı ve gücüne güç kattı da diyebiliriz.

İlk önce zengin kesimi kestiren Elon Musk, hedefine ulaştıktan sonra normal çaplı araçlar üreterek bir çok kullanıcıya ulaşmayı başardı. Kısaca Elon Musk diğer şirketleri gibi elektrikli araçlar da da başarılı olmayı sağladı ve adını yatırım dünyasında tekrar tekrar anımsatmayı başardı.

SolarCity

SolarCity Elon Musk‘ın en büyük hissedarı olduğu şirketler arasında yer alıyor. SolarCity güneş enerjisi sistemi girişimi ile yine güzel bir yatırıma imza attı.

Kısaca millet, bilgi önemli, lakin bir yandan da şans gerektiren yatırım ve girişimcilik sektöründe iş birliklerinin de önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Umarım sizler de istediğiniz sektörde girişimlerinizi olumlu yönde değerlendirip istediğiniz pozisyona kavuşursunuz.