• YARIM ALTIN
  7.010,00
  % 1,19
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3584
  % 0,38
 • € EURO
  33,9605
  % 0,25
 • £ POUND
  39,6605
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,3575
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3428
  % 0,40
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.112,77
  % -0,88

Rusya Ukrayna Savaşı

Rusya Ukrayna Savaşı

Rusya Ukrayna Savaşı Haberleri Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki eskiden Vladimir Putin’i severdim, lakin Ukrayna’ya sergilediği son savaş oyunlarından sonra biraz beni düşündürür oldu. Sebebi ise Ukrayna’nın artık büyümesi ve kendi başına bir ülke olarak sınırları aşması oldu. Hem ekonomik hem de turistik açıdan Ukrayna kendisini geliştirirken, avrupa birliği ve nato birliğine üye olması isteği Rusya’yı kızdırdı ve buda bir savaş sebebi oldu da diyebiliriz. Bunun gerekçelerinden biri ise Sovyetlerin zamanında Ukrayna’yı serbest bırakması lakin Putin’in ‘bana bağlılığını bildireceksin’ hedefi ile iki tarafında bu savaşta çok şey kaybetmesi savaşı iki tarafıda sarstığını söylemek isterim. Çünkü Putin bu güne kadar biriktirdiği savaş füzeleri ve mühimmatlarını kullanması Volodimir Zelenski‘nin ise hem iç, hem de dış güçlerden aldığı destek ile savaşı sürdürmesinin ardından, iki tarafında bu savaşta zararlı çıkmasını vazgeçilmez hale getirdi.

Savaşın başlangıcı 2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, 24 Şubat 2022 tarihinde, Moskova saatiyle 06.00 civarında Putin’in nazizm’den arındırlıması talimatı ile başlayan operasyonda, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başta olmak üzere bir çok şehrine füze saldırıları ile başlaması ile Rus güçlerinin Kırım’dan girerek Harkov şehrine kadar ulaşıldığı doğrulandı. İlk veriler 2. dünya savaşından sonra en büyük savaş olduğunu doğruladı. İşgalden önce ise Vladimir Putin 1997 sonrası NATO genişlemesi ile ülkenin tehdit altında olduğunu düşünüp, Ukrayna’nın askeri ittifaka katılmasını yasal olarak talep etti. Sonrasında ise olanlar oldu ve Putin’in emri ile savaş başladı. 21 Şubat 2022’de Rusya, doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinde kendi kendini ilan eden iki devlet olan Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni resmen tanıdı ve bölgelere asker gönderdi. Sonrasında ise konsey Putin’e askeri operasyon desteği verdi.

Sonrasında ise Ukrayna cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski buna sıkıyönetim kanunu çıkartarak Rusya ile diplomatik bağları kopararak ve genel seferberlik emri vererek karşılık verdi. İstila öncesinde ve sırasında, NATO’nun 30 üye devletinden bazıları Ukrayna’ya silah ve diğer malzeme desteği sağlıyordu.

Günümüzde hala devam eden bu savaş Rusya’nın Ukraynayı işgaline kadar süreceğini belli ederken Zelenski asker kıyafeti ile hala direnmeye devam ediyor. Oysa ki bu durum sivillere kötü durumlar teşkil ederken sivillerin oturdukları bina, avm veya olduklar sivil gezinme yerlerinde Rusya’nın savrulan bombalarına maruz kalmaları sadece sivilleri etkiledi. Tabiki sadece sivilleri etkiledi dediğime bakmayın, savaştan önce turizm cenneti olan o güzelim ukrayna şuan savaş mağduru ülke olarak anılırken, Rusya’da elindeki tüm güçleri bu savaşta harcamaya devam ediyor.

Putin’in avrupa ülkeleri dahil tüm ülkelerin yaptırımlarına rağmen savaşa devam etmesi ise ayrı bir konu. Bir çok avrupa ülkesi diplomatların giriş ve çıkışlarından tutun, kredi kartları banka hesap transferleri engellemesine kadar tutum sergilemesine rağmen Putin bu girdiği yolda savaşmaya devam ediyor ve Rusya’nın ekonomik ve fiziki açıdan kaybına neden olmaya devam ediyor.

Önceden Ukrayna Sovyetlere bağlıydı. Tabiki Belki de herkesin kendisine göre bir sebebi vardır lakin sivillere zarar gelmesi tüm dünyada yankı uyandırdı ve savaşın iki tarafa da zarar verdiği bir gerçek olarak algılandı.

Sizlere biraz da kendi yorumumu katmak istiyorum; Kim kimin tarafında belli değil, öncelikle Amerika Rusyayı suçlu gösterirken, el altından yardım ediyor, veya Almanya Rusyaya dur derken Ukraynaya kaynak sağlıyor. Nereden çıkarıyorsun derseniz evet Rusya teçhizat açısından büyük bir ülke ama aylardır bu savaşın içerisinde. Ukrayna ise küçük bir ülke ama Rusyaya bu güne kadar kafa tutacak kadar güçlendirilmiş bir ülke. Sadece adı nato dda değil ama bir çok ülke tarafından destekleniyor ve Rusyaya karşı silahlandırılarak güçlendiriliyor.

Sizler de yorumlarınızı bizler ile alttaki chat bölümünde paylaşabilir, görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Bu durum nereye kadar gider ve bu savaşın kazananı kim olur?