• YARIM ALTIN
  8.498,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5238
  % 0,13
 • € EURO
  34,8157
  % 0,05
 • £ POUND
  40,7161
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4931
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % -0,18
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

Volodimir Zelenski Kimdir

Volodimir Zelenski Kimdir

Volodimir Zelenski Kimdir

Gerçek adı Volodimir Oleksandroviç Zelenski, Son zamanlarda Rusyaya kafa tutması ile bilinen ve savaştan önce sadece Ukrayna’nın bilindiği ancak Zelenskiy 25 Ocak 1978’de dünyaya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, senarist, oyuncu, komedyen ve yönetmen olan Zelenskiy, aday olduğu 2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kaldı ve kazandı.

Daha önce dizilerde oyunculuk gösteren ve halkın hizmetkarı rolunde de oynayan Zelenski’nin Halkın Hizmetkârı Partisi ise Mart 2018’de dizinin yapımcı şirketi Kvartal 95 tarafından kuruldu. Dizideki süreç başka bir deyişle gerçekleşmiş oldu.

Şu sıralarda ise Volodimir Zelenski hayatının en büyük rollerinden birisini oynuyor ve ülkesini Rusya’nın işgal planlarını defetmeye ve ülkesini korumaya çalışıyor. 2019 yılında Sürpriz bir şekilde Devlet başkanı olarak seçilen Zelenski şu sıralar avrupa tarihinin krizlerinden olan savaşın baş aktörlerinden birisi olarak adını dünyaya yazdırdır da diyebiliriz.

Askeri kıyafetini 24 saat üzerinde taşıyan ve ülkesini korumak için 7 /24 uğraşan Vladimir Zelenski kendi dizisinin adı ile yüzde 73 oy ile seçildi ve şuan dünyanın en büyük savaşlarından birisinin başrolünde de diyebiliriz.

Vladimir Zelenski, 1978 yılında Ukrayna’nın Krivoy Rog kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dedesi nazilere karşı savaştı ve 3 kardeşi nazi kamplarında yaşamını yitirdi.

İlk zamanlardan beri Rusya lideri ile kimyası uyuşmayan Zelenski Batı’ya bizi NATO’ya alın çağrısı ile Putin arasında aşırı bir gerginliğe sebeb olduğu da bir gerçek olarak ortaya çıktı ve bu durum savaşa kadar varan bir olaya sebebiyet oldu.

Eski komedyen ve şimdiki Başkan olan Zelenski Şimdi Kiev sokaklarında direniş çağrısı yapan “gemiyi terkeden kaptan olmayacağını” söylüyor.

Her ne olursa olsun bizce savaşın ne tarafından bakarsanız bakın kötü olduğunu ve sivillerin de bu durumdan zarar gördüğünü idrak edebilir ve bu savaşın sürdürülemeyeceğini sizlerde kabullenmelisiniz. Sivillerin yok olduğu bir savaş asla insancıl değerlere sahip değildir ve kabul edilemez.

Şimdilerde Eski komedyen, eğlenceli sohbet arkadaşı, “Ukrayna Halkının Hizmetkarı” bu genç siyasetçi, ülkesini, giderek kapısına yaklaşan savaş makinasından korumaya çalışıyor.

Her ne olursa olsun Allah Sivilleri korusun diyerek yazımıza son verelim ve en kısa zamanda bu savaşın bitmesini temenni edelim.